Skip to main content

Nina Möller

Genom rådgivning och utbildning kan jag stötta och hjälpa dig så du kan glänsa i ditt arbete med att få företagets och ditt egna varumärke att växa.

För dig som önskar hjälp att få allt inom webb, profil och tryck gjort finns jag och mitt team på byrån Odd redo.

På väg hem från fyra dagar i London – helt på egen hand

Jag sitter nu på flygplatsen, på väg hem igen från mina första soloresa till London. Fyra dagar att göra vad jag vill kombinerat med lite jobb så klart. Många har nyfiket frågat varför jag gjorde den här resan, helt själv. Att resa ensam har aldrig tidigare varit något jag ens funderat på att göra.

En vän jag mötte för ett gäng år sedan berättade att hon brukade resa iväg minst en gång om året, helt själv, utan familjen. Jag hade aldrig tänkt tanken, men blev väldigt triggad av det. Efter ett tag började jag åka iväg lite då och då på en hotellnatt i Stockholm, Malmö och Göteborg. Det kändes lite jobbigt men var samtidigt oerhört befriande. Och ganska skönt att få längta efter familjen och få egen tid att bara vara. Utmana mig själv. Och jag märkte hur min kreativitet fick en boost av det.

Passa på medan du kan

För ett par år sedan gick min mamma bort. Min pappa är också sjuk och har periodvis varit väldigt dålig. Det får mig att se på livet på ett annat sätt. Vi är verkligen här på lånad tid, vad vill jag ha gjort på den tiden? När min man kom hem en dag och berättade om en dröm han har, som nu kunde bli verklighet, frågade han om han fick ta den chansen. Det fanns ingen tvekan i mig om att han skulle göra det. Bara för att man är gift och har familj ihop måste man få ha sitt eget också. Självklart blir det lite jobbigt när det han ska göra innebär att han är borta i en månad, men det löser vi.

Han frågade då om det inte var något jag ville göra… och då bokade jag resan till London. Jag hade ändå tänkt någon form av skrivarresa för en workshop jag ska göra i höst. Men oj vad det har gnagt i mig att lämna familjen och åka själv, särskilt eftersom vi i maj var där tillsammans. Men vi reser oerhört sällan utomlands, flygbiljetten hittade jag billigt och ganska snabbt förstod TikTok-algoritmen vad jag var ute efter, den bombarderade mig med roliga saker jag kunde göra. På den vägen är det.

Praktiskt gick allt fint – det emotionella var svårare

Och nu sitter jag här på flygplatsen och har haft min första långväga soloresa. Hur har det gått? Allt praktiskt har fungerat jättebra. Jag är en planerare av rang så allt var väl förberett. Men jag hade inte koll på hur emotionellt det skulle vara att resa hit, det var jobbigast. För jag kände igen alla ställen vi gått på och hängt vid under resan när vi alla i familjen åkte. Men när jag väl landat på hotellet kändes det genast mycket bättre.

På väg…

The Adria Hotell i South Kensington. Jag fick en bra deal via hotels.com och SAS när jag bokade mina flygbiljetter. Ett tips! Jag har fått ner fler hotellpriser genom att boka den vägen istället.

Väldigt fint badrum. Men dessa kranar…

Mrs om jag får be 😉

 

Att ta sig runt i London

Ett tips är att bo i närheten av en tunnelbanestation så du enkelt kan ta dig runt. Du blippar ditt bankkort i tunnelbanan och åker. Inga biljetter behöver köpas. Priset beror på hur många zoner du åker igenom men ofta håller man sig inom en eller två så priset för en resa brukar landa på runt 12 kr beroende på växelkursen. Så väldigt billigt ändå.

Folket här är artiga och hjälpsamma, det är bara att fråga om det är något du inte förstår eller hittar. Alla visar respekt och hälsar glatt, det gör det betydligt enklare och gör att det känns rätt säkert här ändå.

Jag har varit i London fyra gånger och bott i olika områden varje gång, just för att upptäcka nytt. Så fråga gärna om du är nyfiken på något av de områden jag bott i. Med familjen i våras bodde vi vid Tower Bridge. Nu när jag var där själv bodde jag i South Kensington. Tidigare har vi bott på andra sidan Hyde park och sen en gång i närheten av Russel Square.

Mina dagar i staden

Dagarna hade jag planerat i detalj och skrivit ner hur jag skulle åka med tunnelbanan för att göra det enkelt för mig. Jag planerade alla mina stopp i rätt ordning. Sen följde jag inte planen helt och orkade inte allt. Men bättre att ha för mycket än för lite. Och slippa stå och leta när man väl är på plats.

Av erfarenhet vet jag att man blir tröttare för varje dag och orkar mindre och mindre. Så lägg det mest energikrävande under de första dagarna. Min sista dag strosade jag mest runt i Notting Hill i några timmar i solen. Sen åkte jag till hotellet och läste bok och jobbade. Då var jag rätt seg. Första dagarna besökte jag mängder av butiker, caféer och sevärdheter. Nedan är några grejer…

Foyles bokhandel. Inte den bästa, jag gillar Waterstones bättre men cafét högst upp på Foyles är bra.

Liberty är ett fint varuhus med en magisk julavdelning.

Choosing Keeping är en härlig butik med anteckningsböcker, pennor mm.

Hatchards är en superfin gammal bokhandel, rekommenderar verkligen ett besök.

Space NK känns som en variant av Sephora. Gillar du skönhetsprodukter rekommenderar jag ett besök.

Fortnum and Mason är ett lyxigare varuhus, jag gick enbart dit för julavdelningen 🙂

 

En av dagarna var jag på V&A museet samt Naturhistoriska museet, de är gratis att besöka.

Och sista dagen blev det en härlig promenad utmed Portobello road i Notting Hill.

Jag följer denna bokhandel på TikTok. Vi pratades vid lite och hennes, om det nu var mamma eller morfar…var svensk så hon kunde liite svenska. Kul när man kan besöka företagare man följer och köpa något av dem samt berätta att man följer. Det brukar uppskattas och sånt tycker jag själv är kul, när folk berättar att de följer 🙂

   

Jobb och vardag på hotellrummet

På morgnarna och kvällarna har jag jobbat, kollat YouTube och läst böcker. Jag valde medvetet ett hotell med room service. Så vissa morgnar tog jag frukosten på rummet medan jag jobbade och en pizza på kvällen till en bok i sängen.

På så vis slapp jag äta på restaurang själv. Att sitta på ett café på dagtid har jag inga problem med, men jag var inte sugen på att gå ut själv på kvällarna. Jag drog hellre på mig myskläder och en ansiktsmask. Någon kväll köpte jag med mackor, frukt och lite goda kex att knapra på. Det är ju det bästa när man är själv, då kan man göra precis som man vill.

Tacksamhet och nya erfarenheter

Jag är nu oerhört nöjd över att jag gjorde resan. Längtar hem till familjen och rutinerna hemma igen. Tacksam för maken som löst allt hemma och mina fina kollegor på Odd som hållit ruljansen igång. Jag har svarat på lite frågor här och där under dagarna och även på kundmail. Några saker väntar på mig när jag kommer hem, men det har i det stora hela gått väldigt bra.

Under dessa dagar har jag också jobbat på min presentation som jag ska hålla den 3 oktober för första gången. En onlineworkshop om att Skapa helhet i företagets kommunikation.

Tack för denna gång London, vi ses snart igen! 🙂